Tipy a skúsenosti 10. 07. 2013

Ostro sledovaný čmeliak s GPS lokátorom

Že vám práškovacie lietadlo pohnojilo záhradku? Lenže ako to dokázať? V dnešnej dobe už celkom jednoducho - pokiaľ má lietadlo nainštalovaný GPS lokátor. Jeho majiteľ potom môže nielen preukázať polohu lietadla v určitú dobu, ale aj to, či práškovalo alebo nie.


GPS lokátor sa tradične využíva najmä u firemných áut. Ich majiteľ si s jeho pomocou jednoducho sleduje na svojom počítači alebo mobile, kde práve jeho autá sú či boli a zamedzí tak ich zneužívaniu. Využitie GPS technológie ale nie je obmedzené len na vozidlá. Nedávno našiel GPS lokátor svoje uplatnenie dokonca aj u lietadiel - konkrétne u práškovacích lietadiel známych pod ľudovým označením Čmeliak.

GPS systém pre čmeliaky je samozrejme špeciálne upravený. Vysiela síce pravidelne informácie o svojej polohe, naviac ale aj správu o tom, či lietadlo v danej chvíli práškuje alebo nie. Tak majú majitelia lietadiel vždy po ruke konkrétny dôkaz pre prípad, že by nastal problém: či už by niekto tvrdil, že jeho pole lietadlo vynechalo alebo naopak že práškovalo tam, kde nemalo. GPS lokátor sa tak ukazuje ako účinný pomocník pri prípadných konfliktoch alebo nedorozumeniach. Systém inštalovaný v lietadlách navyše poskytuje aj ďalšie zaujímavé dáta - napríklad informáciu o nadmorskej výške, takže je možné sledovať v grafe, ako sa menila výška v priebehu letu.

Podobné články:

Sledovanie vozidiel - ako funguje a čím pomáha? >> prejsť na článok

Stráži alebo spí? GPS udrží vašich strážnikov hore >> prejsť na článok

Sledovanie traktora pomocou GPS lokátora. Ako pomáha poľnohospodárom? >> prejsť na článok

Chcete sa na niečo opýtať?
Alebo zadarmo otestovať naše riešenie?

Nechajte nám na seba kontakt, ozveme sa vám.