Tipy a skúsenosti 16. 01. 2013

Sledovanie vozidiel - ako funguje a čím pomáha?

Možno sa vám pod pojmom sledovanie vozidiel vybavia napínavé scény z amerických akčných filmov. Realita je oveľa prízemnejšia. A tiež bežnejšie než si možno myslíte. Sledovanie vozidiel totiž používa skoro každá väčšia firma. Je to dobrá pomôcka pre správu vozového parku (fleet management) a byrokracie s ním spojenú.


GPS lokátor - Nenápadná krabička vo vozidle


Súčasné technológie umožňujú mať veľmi presný prehľad o polohe sledovaného vozidla - v reálnom čase a vrátane umiestnenia na mape. Ako taká vec funguje?


Základom je takzvaný GPS lokátor. Ide o drobný prístroj, ktorý v sebe nesie GPS modul a GSM dátový modem. GPS modul je zariadenie na určovanie polohy podľa navigačných satelitov. GSM modem zase vie polohové dáta, ktoré prístroj nazbiera, posielať cez mobilné telefónne siete do systému, ktorý údaje spracováva.


Lokátor je malý prístroj, ktorý sa do áut montuje bez akéhokoľvek zásahu do výzoru vozidla. Ani anténa odnikiaľ netrčí. Samotný užívateľ vozidla nemusí vôbec o ničom vedieť.

Údaje o polohe, rýchlosti a smeru pohybu sú zaznamenávané v pravidelných intervaloch, označovaných ako vzorkovacie frekvencie. Odosielanie dát sa tiež deje vždy v určitom časovom rozpätí, je však možné ich meniť. Pokiaľ ide o presnosť, odosielajú sa po tridsiatich sekundách, ak je dôležité šetriť energiou, odosielajú sa dáta napríklad len niekoľkokrát denne, ako je to hlavne u GPS trackerov.

Ako sa dáta z GPS lokátora spracujú?


GPS lokátor sa postará o zber dát a ich odoslanie. Čo sa ale deje potom? Pro zpracování množství důvěrných dat je potřeba výkonný a dobře zabezpečený server.

Systém pre sledovanie vozidiel musí byť schopný užívateľovi ukázať polohu všetkých GPS lokátorov (teda vozidiel) na mape a naznačiť ich pohyb v reálnom čase. Všetky dáta ale musí tiež ukladať a archivovať, aby ich užívatelia mohli spätne analyzovať.

Ideálnym výstupom každého systému pre sledovanie vozidiel by mal byť čitateľný záznam histórie pohybu vozidla, doplnený o druhotné údaje (identifikácia vodiča, údaje o tankovaní a spotrebe paliva, účel jazdy a mnoho ďalších), to všetko nájdete v Elektronickej knihe jázd.

S takto štruktúrovanou databázou si každý správca firemnej flotily predstaví tie nekonečné možnosti, ktoré sa pred ním otvárajú.


Úspora nákladov


Prvá vec, ktorá by vás pri robení podobného riešenia mala zaujímať, je návratnosť investície. Podľa našich skúseností sa prostriedky vynaložené na GPS sledovanie vozidiel vrátia cca za pol roka (niekedy aj skôr). Tento údaj sa samozrejme líši prípad od prípadu - veľa záleží na tom, ako poctivých zamestnancov máte a nakoľko je vaše podnikanie závislé na efektívnej logistike.


Koniec čiernym jazdám a kontrola nad spotrebou


Zamedzenie využívania služobných vozidiel na súkromné ​​účely patrí jednoznačne k najčastejším požiadavkám, ktoré uvádzajú záujemcovia o sledovanie firemných vozidiel. Podľa našich skúseností je až 20% služobných jázd fiktívnych a slúži na súkromné ​​účely zamestnanca. Zamyslite sa, koľko peňazí vás stojí prevádzka vozového parku a predstavte si, že môžete ušetriť celú pätinu najazdených kilometrov.

Ďalšou výhodou je kontrola nad spotrebou PHM. Do systému je možné zadávať každé tankovanie (či už ručne alebo automaticky). Aplikácia navyše na základe údajov o vozidle, jeho rýchlosti a ďalších veličinách celkom presne vypočíta reálnu spotrebu. Ak si teda niekto pri tankovaní přilepšuje, veľmi rýchlo na to prídete.

Presné informácie o polohe a pohybe všetkých vozidiel


Pre každého správcu vozového parku je dôležité mať tie najčerstvejšie dáta. Pri využití systému sledovania firemných vozidiel máte všetky informácie na jednom mieste, v reálnom čase a navyše dostupné odkiaľkoľvek. Celá aplikácia funguje na báze webového rozhrania, preto do nej môžete vstúpiť z akéhokoľvek počítača pripojeného na internet. Pre užívateľov iPhone a telefónov s OS Android máme špeciálnu aplikáciu pre skutočne mobilný štýl práce.

Elektronická kniha jázd - menej námahy s byrokraciou


Satelitné sledovanie vozidiel vám prinesie tiež významnú úsporu času pri dodržiavaní všetkých povinností, ktoré vyplývajú z podnikania. Systém ponúka vedenie elektronickej knihy jázd, ktorej výjazdy sú úplne akceptovateľné úradmi.
Riešenie ponúka aj mnoho variantov reportingu, ukladanie rôznych formátov súborov a spoluprácu s externými softvérovými aplikáciami (napríklad Autoplan, Autopark, Helios).


Náhľad do elektronickej knihy jázd.

Rozumné zabezpečenia vozidiel


Základným hardvérovým prvkom systému sledovania firemných vozidiel je GPS lokátor. Pretože ide o variabilný prístroj, je možné ho ľahko rozšíriť na vysoko inteligentné zabezpečovacie zariadenie.
Možností, ako ochrániť vaše vozidlá, je veľa. Môžete vymedziť čas alebo oblasť, v rámci ktorých bude možné vozidlo použiť. Môžete si nechať zaslať SMS priamo na telefón v okamihu, kedy z vozom niekto pohybuje. A keď predsa len dôjde k najhoršiemu, GPS lokátor vám nahlási pozíciu kradnutého auta, prípadne poslednú známu polohu. Navyše môžete auto na diaľku znehybniť - stačí poslať jednu esemesku.

Zľava na poistenie


Výhody, ktoré vám v tomto článku predkladáme, nie sú len naším zbožným prianím. Ich pravdivosť potvrdzuje fakt, že aj tak nedôverčivé inštitúcie, akými sú poisťovne, ponúkajú zľavu na poistenie služobných áut v prípade, že je v nich implementovaný systém satelitného monitorovania vozidiel s aktívnym upozornením (napr. upozornenie cez SMS).

Variabilita riešení


Existuje mnoho ďalších výhod a možností, ktoré v tomto texte neuvádzame. Princíp GPS sledovania vozidiel je veľmi otvorený a záleží viacmenej na fantázii užívateľov, ako im môže zavedenie tejto technológie prispieť.
Pravidelne sa stretávame so zákazníkmi žiadajúcimi špecifické riešenia, ktorá by nás samotných nenapadla. V naprostej väčšine prípadov vieme ich prianie splniť, či už ide o sledovanie vlakovej prepravy technologických celkov náročných na otrasy, alebo o dodávku luxusných tort, kedy teplota v nákladovom priestore nesmie za žiadnych okolností prekročiť stanovenú hranicu.Chcete sa na niečo opýtať?
Alebo zadarmo otestovať naše riešenie?

Nechajte nám na seba kontakt, ozveme sa vám.