Cena palivového dreva rastie a pokles je v nedohľadne. Aj to je dôvodom zvýšeného počtu krádeží dreva priamo z lesných skládok a ďalších miest. Ukážeme vám, ako sa brániť pomocou GPS lokátorov.
Drevo sa kradlo vždy, či už formou nelegálnej ťažby, alebo pre zlodejov pohodlnejšími metódami, ako je napríklad odvoz dreva zo skládky. Majitelia sa bránia rôznymi spôsobmi, ale zlodejov to neodradí. Nezastavia ich ani fotopasce. A rastúca cena dreva zvyšuje ich ochotu riskovať.
Pozrite si reportáž Českej televízie o krádeži dreva.
V uvedenej reportáži sa hovorí o tom, že majiteľom lesov chráni drevo GPS čip. Ide o GPS lokátor, t. j. lokalizačnú jednotku schopnú komunikovať pomocou mobilného signálu. V okamihu, keď sa dá drevo do pohybu, lokátor začne ukladať a vysielať jeho presnú polohu.
Vďaka lokátoru okamžite zistíte, že sa s drevom niečo deje. Systém je možné nastaviť tak, aby vás informoval priamo na Váš mobilný telefón. Pohyb ukradnutého dreva sa sleduje v reálnom čase, vždy vidíte jeho polohu.
Ak by zlodeji používali nejakú rušičku alebo bol nedostatočný mobilný signál, máte k dispozícii aspoň poslednú známu polohu. GPS lokátor si dokáže zapamätať históriu pohybu. V okamihu, keď sa signál GPS druží alebo mobilného signálu vráti, ihneď odošle informácie - vrátane všetkej histórie. Takže viete, kde alebo u koho sa drevo objavilo.
Nie každý GPS lokátor je však vhodný na monitorovanie skládky dreva. Prístroj musí byť odolný voči poveternostným vplyvom, musí mať kvalitný príjem signálu aj vysielač na komunikáciu s majiteľom a musí mať výnimočnú výdrž batérie.
My odporúčame prístroj GPS Dozor Cargo. Je to zariadenie, ktoré sa používa na sledovanie cenných zásielok a nákladov. Zabezpečuje napríklad každoročné zámorské plavby, pri ktorých monitoruje pohyb prepravných kontajnerov.
1. Uistite sa, či je GPS lokátor plne nabitý a pripojený k aplikácii v mobile alebo počítači.
2. Do vybraného kmeňa vyrežte dutinu pre lokátor. Vyberte ľubovoľné miesto, len sa uistite, že nie je priamo viditeľné. V ideálnom prípade odlúpnite kôru a vyrežte pod ňou otvor.
3. Skryte lokátor do dutiny a otvor zakryte. Ideálne prilepte kôru späť. Lokátor aj uzáver zabezpečte tak, aby aj pri prekládke zostali na svojom mieste.
4. Kmeň umiestnite tak, aby nebolo miesto uloženia lokátoru viditeľné alebo dohľadateľné zlodejom pri obhliadke skládky.
Lesníci zvyčajne vyrežú do jedného z kmeňov malý otvor, do ktorého sa GPS lokátor vloží. Následne otvor zalepia alebo ho inak upchajú a znečistia, aby miesto uloženia nebolo viditeľné.
Drevo tento lokátor nijako neblokuje a GPS signál by mal byť pre zariadenie ľahko dosiahnuteľný. Aj keby tomu tak nebolo priamo na skládke (napríklad kvôli výške hromady a terénu), pri prekladke a preprave už si GPS tracker signál nájde a začne vysielať polohu vášho dreva.
Nechajte nám na seba kontakt, ozveme sa vám.