Tipy a skúsenosti 27. 05. 2021

GPS monitoring už dávno nie je len sledovanie polohy vozidla

Nepriateľský agent nasadá do auta, pneumatiky pištia. Hrdina už len dobieha oblak prachu. Nevadí, vytiahne z vrecka mobil a hneď vidí, ako vozidlo s gaunerom križuje ulicami mesta. Červená bodka na mape prezrádza, že agentovo auto má v sebe plošticu.

Obľúbená scéna z akčných filmov celkom názorne ukazuje, ako si možno niekto predstavuje GPS monitoring. A aj keď presne takú situáciu môžete zažiť v momente, kedy vaše vozidlo s GPS jednotkou ukradne zlodej, má systém pre sledovanie vozidiel mnoho ďalších funkcií, ktoré v bežnom živote využijete oveľa častejšie a účelnejšie.


Zmyslom sledovania vozidiel nie je špehovanie, ale úspora nákladov.

V prvom rade treba povedať, že GPS monitoring používajú malí podnikatelia i veľké firmy preto, že sa im oplatí. Podľa skúseností našich klientov môže reálna úspora dosahovať až 40%.

Systém pre sledovanie vozidiel zásadne obmedzuje papierovanie a uľahčí prácu nielen účtovníkom a manažérom, ale aj samotným vodičom.

Pre správu vozového parku je takýto systém dnes už prakticky nutnosťou. Nielen preto, že ponúka dokonalý prehľad o prevádzke a stave každého jednotlivého vozidla, ale aj z toho dôvodu, že väčšina konkurentov už takýto systém má a dohnať ich, znamená byť so správou majetku ešte efektívnejší.


Čo všetko takýto systém vie?

- Automaticky vedená kniha jázd - aplikácia ukladá každú jazdu sledovaného vozidla. Z nich sa bez akejkoľvek práce zo strany vodiča alebo účtovníka automaticky generuje kniha jázd, ktorú akceptuje finančný úrad.

- Evidencia servisov a STK - systém pre monitoring vozidiel vás sám upozorní na všetky naplánované servisy. Stráži si nájazd kilometrov aj termíny STK v kalendári. Ušetrí nielen starosti, ale aj náklady, ktoré môže zanedbaná servisná prehliadka spôsobiť.

- Evidencia tankovanie a prehľad o spotrebe - záznamy o tankovaní sú súčasťou systému. Importujú sa sem buď ručne, alebo priamo z tankovacích kariet. Systém si potom stráži spotrebu vozidla a ak niečo nie je v poriadku (napríklad kvôli nekalým praktikám vodičov), sám vás na to upozorní.

- Prepojenie s firemnými systémami - vďaka API možno prepojiť sledovanie vozidiel s ďalšími firemnými informačnými systémami. Cez sledovanie vozidiel potom môžete evidovať dochádzku, upravovať systém odmeňovania, vytvárať vlastné upozornenie, skrátka čokoľvek, čo potrebujete.

- Eco-driving - monitoring vozidiel už nie je len poloha alebo spotreba, ale aj sledovanie štýlu jazdy. Ako veľmi vodič akceleruje, ako často prudko brzdí? Všetko vidíte, môžete porovnávať a napríklad na základe šetrnej jazdy odmeňovať.

- Zber dát z palubného počítača - vďaka napojeniu GPS lokátora na CAN zbernicu vozidla môžete zaznamenávať presné hodnoty: otáčky motora, stav palivovej nádrže, teplotu chladiacej kvapaliny, zošliapnutie pedálu, to všetko sa v systéme uchová pre vašu analýzu.GPS monitoring zvláda ešte oveľa viac

Vyššie vypísaný zoznam nie je zďaleka kompletný. Popisuje totiž funkcie, ktoré používa najviac zákazníkov pre svoj fleet management. Ak potrebujete špecializovanejšie funkcie, môžete si monitoring vozidiel prispôsobiť podľa svojho.

- Dáta z tachografov - pre majiteľa nákladnej prepravy je neoceniteľným pomocníkom možnosť sťahovania tachografov na diaľku alebo dokonca sledovanie tachografu online v reálnom čase: prestávky, čas jazdy, výkon i možnosti predĺženia a skrátenia prestávky, to všetko na jednej obrazovke.

- Zastavenie vozidla na diaľku - GPS monitoring vás dokáže upozorniť, keď s autom niekto jazdí mimo vymedzený priestor alebo čas. Funkcia zastavenia na diaľku auto znehybní tak, že sa zastaví a už nepôjde naštartovať.

- Identifikácia vodičov - veľké firmy, kde s jedným vozidlom jazdí viac vodičov, často využívajú možnosť automaticky rozpoznať, kto práve sedí za volantom.

- Sledovanie prepravných podmienok - teplota, vlhkosť, vibrácie v nákladnom priestore, to všetko môžete sledovať v reálnom čase a ukladať. Hodí sa pre prepravu drahého a citlivého tovaru.

Chcete sa na niečo opýtať?
Alebo zadarmo otestovať naše riešenie?

Nechajte nám na seba kontakt, ozveme sa vám.