Tipy a skúsenosti 24. 08. 2012

Ďaleko nedošli: GPS lokátor zlodeja vystrašil

To auto ukradli nad ránom. Moc ďaleko s ním ale zlodeji nedošli. Prečo? Vystrašilo ich malé zariadenie namontované pod palubnou doskou. GPS lokátor. A aj keď ho nakoniec výtečníci našli a z auta vyhodili, už nemali odvahu ísť ďalej. Tak dobre skončil jeden z desiatok tisíc podobných príbehov, ktoré sa u nás ročne odohrajú a ktoré bohužiaľ väčšinou dobrý koniec postrádajú. Ukazuje sa tak, že GPS zabezpečenie vozidiel odrádza zlodejov podobne ako ostrý pes strážiaci dom.

Keď ten deň ráno prišli robotníci firmy Protocol CZ spol. s r.o. na parkovisko a nemohli nájsť svoje služobné auto, hneď zalarmovali majiteľa. Kde je auto práve teraz? Máme predsa GPS lokátor, uvažoval logicky majiteľ firmy. Lenže ouha. Posledné dáta zaslané na server ukazovali, že auto stojí uprostred rušnej hlavnej cesty a policajná hliadka vyslaná na miesto nič nenašla. Zlodeji museli dobre ukrytý GPS lokátor nájsť a z pod palubnej dosky ho vytrhnúť. Ako sa to mohlo stať? A ako sa vôbec o GPS lokátore dozvedeli?

Odpoveď prišla krátko nato. Polícia totiž objavila opustené vozidlo v jednej z postranných uličiek kúsok od miesta poslednej GPS pozície. A celý príbeh naraz dostal jasnejšiu kontúru. Súčasťou zariadenia totiž bola aj nutnosť identifikácie vodiča pomocou čipu. Kto čip nepriložil, spustil alarm v podobe pískania, čo asi nebolo nič príjemné. Tak začali zlodeji hľadať. A našli. GPS lokátor síce za jazdy vytrhli z auta vyhodili, ale už si neboli tak celkom istý, že ich nikto nemôže ďalej sledovať. Tak radšej celú akciu vzdali a auto odstavili do bočnej uličky.

Hoci celý príbeh skončil dobre, majiteľ už ho znova zažiť nechcel.
“Nenapadlo nás, že pískání upozorní zloděje na GPS lokátor. Potřebovali jsme to tedy vyřešit tak, aby v nejlepším případě auto vůbec nenastartoval,” vysvetľuje pán Martin Novotný, konateľ spoločnosti Protocol CZ spol. s r.o.. Nechal si preto namontovať do auta aj systém zabezpečenia vozidiel proti krádeži s imobilizérom. A keď sa dnes vodič neidentifikuje pomocou čipu, nemá šancu sa s vozidlom rozbehnúť.

Chcete sa na niečo opýtať?
Alebo zadarmo otestovať naše riešenie?

Nechajte nám na seba kontakt, ozveme sa vám.