Tipy a skúsenosti 01. 08. 2014

Na stope organizovaného zločinu: GPS lokátor našiel mercedes až v Srbsku

Že sú autopožičovne častým cieľom zlodejov, sa už viac-menej očakáva. Lenže tá žena vôbec nevyzerala podozrivo. Bola to mladá cudzinka s dieťaťom v náručí a navyše mala všetky doklady. Až za týždeň sa ukázalo, že veci vôbec nie sú tak, ako sa zdajú. A požičaný mercedes bol už viac ako tisíc kilometrov za hranicami. Stratený prípad? Našťastie nie vďaka GPS lokátoru.


Síce sa hovorí "dôveruj, ale preveruj", to ale v autopožičovniach príliš neplatí. Toto heslo by skôr znelo "never a o to viac preveruj". Avšak skúsenému majiteľovi požičovne neprišla mladá Slovinka vôbec podozrivá. Išlo o mamičku s malým dieťaťom a veľmi dôveryhodným vystupovaním. Okrem toho sa mohla preukázať všetkými potrebnými dokladmi. Takže požičať jej Mercedes Vito na týždeň s tým, že môže odísť aj do zahraničia, nevyzeralo ako vôbec žiadny problém.Týždeň utiekol a zákazníčka sa ozvala. Môže si požičať auto ešte na tri dni? V nedeľu na poludnie ho určite vráti. Majiteľ súhlasil. Večer pred vrátením auta sa potom náhodne pozrel do systému sledovania vozidiel a ouha: požičaný mercedes bol až v Srbsku. A ako by sa do druhého dňa mohol dostať späť cez pol Európy? Nezostávalo nič, len situáciu riešiť. A podozrenie silnelo - mladá dáma začala samozrejme ignorovať zvonenie svojho mobilu.


Majiteľ požičovne hneď zavolal na políciu a oznámil krádež. Lenže čo čert nechcel, GPS lokátor prestal zrazu fungovať - zlodeji zrejme odpojili batériu. Situácia vyzerala priamo beznádejne. Ale GPS signál sa znovu objavil za 14 dní - na inom mieste a v centre Srbska. Zo systému sledovania sa podarilo získať presnú adresu i miesto, kde bol mercedes schovaný. Satelitné zábery ukazovali na starú garáž. Pre políciu potom bolo chytenie zlodeja otázkou krátkej doby. V spolupráci so srbskými policajtmi chytili páchateľa za tri dni. Išlo o malý, ale organizovaný srbský gang, ktorý odcudzené vozidlá zo zahraničia rozoberal na súčiastky.


Dobrý koniec tohto príbehu ukazuje, že GPS technológia ponúka ochranu aj tam, kde iné prostriedky zabezpečenia nemožno použiť - teda tam, kde kľúče od auta zveríme cudzej osobe. Zlodeji totiž väčšinou o existencii malého zariadenia schovaného pod palubnou doskou nemajú ani tušenie.


Podobné články

Ďaleko nedošli: GPS lokátor zlodeja vystrašil >> prejsť na článokChcete sa na niečo opýtať?
Alebo zadarmo otestovať naše riešenie?

Nechajte nám na seba kontakt, ozveme sa vám.