Tipy a skúsenosti 08. 09. 2021

8 problémov rozvozových firiem a ich riešenie

Ak prevádzkujete rozvozovú službu, čelíte veľkému množstvu problémov. Niektoré proste nemajú riešenie, na iné však vyzrieť môžete. Nie je to zložité a ani drahé: peniaze sa vám totiž rýchlo vrátia.

Problémy, ktoré opisujeme nižšie, majú riešenie, ktoré je efektívne, spoľahlivé a hlavne preverené nielen všeobecnými skúsenosťami veľkých rozvozových firiem, ale konkrétnymi prípadmi našich referencií, medzi ktoré patria napríklad Dáme jedlo, Alza.cz alebo Zásilkovna.

Tým riešením je systém pre sledovanie vozidiel GPS Dozor. Poďme sa zoznámiť s jeho výhodami.


Problém č. 1: Nepoznáte aktuálnu polohu vozidiel a vodičov

Kontrola nad pohybom je u delivery služieb zásadná hneď z niekoľkých dôvodov: máte prehľad, kde ktorý vodič je, kadiaľ ide a kedy bude na mieste vykládky. Vďaka tomu máte informáciu o výkonnosti (alebo jej opaku) u konkrétnych ľudí, ale tiež napríklad viete, kedy ich môžete čakať späť na základni a poslať ich na ďalší rozvoz.

Pokiaľ túto informáciu nemáte, ste slepí: nielenže neviete, kde sú konkrétne vozidlá, ale nemáte ani prehľad o tom, koľko ich je v teréne, a ktoré zrovna nejazdia. Vznikajú prestoje, jazdí sa neefektívne, strácate čas, peniaze ... a zákazníkov.

Riešenie: Všetky vozidlá vidíte v systéme GPS Dozor "naživo" na jednej obrazovke s mapou. Prehľad o aktuálnej situácii máte behom sekundy. A detailné informácie o trase každého vozidla po jednom kliknutí.

Aktuálna pozícia autaProblém č. 2: Nedostatok plánovania a nízka optimalizácia trás

Ak nemáte dostatočné údaje alebo neviete, ako sa k nim postaviť, môžete jazdiť neefektívne. To isté platí v prípade, že sa trasy nedostatočne plánujú alebo si ich volia vodiči viac menej podľa nálady.

Riešenie: Systém GPS Dozor uchováva historické záznamy vašich jázd, takže ich môžete spätne analyzovať a optimalizovať. Zároveň na mape vidíte aj aktuálnu dopravnú situáciu, takže môžete v reálnom čase navigovať vodiča z dispečingu napríklad cez upchaté centrum.

A ak chcete plánovať na pokročilej úrovni, náš systém má aj prepojenie s optimalizačným softvérom Rinkai.


Problém č. 3: Vodiči jazdia ako blázni a autá to odnášajú

Túrovanie motorov, štýl jazdy brzda-plyn, rallye Obrubník-Retardér. To neznamená len vyššiu spotrebu paliva, ale aj opotrebenie motora, tlmičov, bŕzd, skrátka zbytočné výdavky na údržbu a servis áut. A to ani nehovoríme o ťukancoch a škrabancoch ...

Ak jazdia vodiči ako prasatá, vy za to platíte peniazmi a reputáciou.

Riešenie: Vďaka funkcii Eco driving vidíte v našom systéme hodnotenie štýlu jazdy jednotlivých vodičov. Viete, kto často prudko brzdí, reže zákruty alebo vykazuje inak nebezpečnú a agresívnu jazdu.

Máte tak v ruke podklady pre dôrazný pohovor s bezohľadnými vodičmi, ale aj pre prípadné odmeňovanie tých, ktorí vám šetrnou jazdou šetria starosti. A už vôbec nehovoríme o úsporách na palive a servisných nákladoch ...

Agresívne zrýchlenieProblém č. 4: Krádeže paliva

Tankovanie služobných dodávok so sebou prináša pokušenie uliať si trochu nafty do kanistra, alebo rovno do nádrže súkromného auta, s ktorým na benzínku prišla manželka. Stáva sa to a stojí vás to veľa peňazí.

Riešenie: Stráženie spotreby je základnou funkciou nášho systému. Krádeže paliva odhalí ľahko, stačí len automaticky importovať každé tankovanie z tankovacích kariet, prípadne ho do systému vkladať manuálne. O zvyšok sa postará algoritmus, porovnávajúci reálnu spotrebu z palubného počítača vozidla s údajmi o tankovaní.

Z našich bohatých skúseností s touto problematikou vyplýva, že už len informácie o zavedení systému sledovania vozidiel zázračne zníži spotrebu vašej firemnej flotily ... A kto si nedá pokoj ani potom, bude odhalený.


Problém č. 5: Zákazníci nevedia, kde je ich objednávka

Dôsledný tracking zásielok vrátane sledovania ich aktuálnej polohy sa stáva štandardom, ktorý zákazníci nielen vítajú, ale postupne začínajú dokonca vyžadovať.

Riešenie: Nie je nič jednoduchšie ako v systéme GPS Dozor nazdieľať zákazníkovi polohu rozvozového vozidla. Zákazník dostane pridanú hodnotu, ktorú ocení. A rád sa k vám vráti.


Problém č. 6: Údržba vozidiel

Včasná údržba vozidiel je alfou a omegou delivery businessu. Zabúdate na servis, opravujete neskoro? Potom ale nemáte auto v poriadku. A keď sa takéto auto pokazí? Nejazdíte!

Riešenie: Včasný servis je potrebné strážiť. Systém GPS dozor si ho postráži za vás, pre každé vozidlo zvlášť. Upozorní vás na periodicky opakované servisné prehliadky, ale tiež si stráži nájazd vozidla a po určitej sume najazdených kilometrov vám dá vedieť, že nastal čas na prehliadku. A tiež vám postráži termíny STK!

Aktuálna servisná udalosťProblém č. 7: Krádeže a havárie

Sú situácie, ktoré neovplyvníte vy a mnohokrát ani vaši vodiči. Búračky sú u rozvozových služieb takmer denným chlebom. A občas tiež nejaký chytrák skočí do naštartovaného auta a ujde kuriérovi pred očami.

Riešenie: Havárii ani krádeži náš systém zabrániť nedokáže. Dokáže ale mierniť ich dopady. U odcudzeného vozidla môžete sledovať jeho aktuálnu polohu. A ak využívate pokročilejší GPS lokátor, môžete nechať vozidlo zastaviť na diaľku.

A pokiaľ ide o nehody, pri používaní nášho systému môžete u niektorých poisťovní dostať zľavu na havarijné poistenie.


Problém č. 8: Kniha jázd

Vypisovať knihu jázd pri rozvozovej službe je tak trochu o duševné zdravie. Vodiči sa s tým po dlhej službe nechcú párať a výdavky za účtovné spracovanie knihy jázd sa časom tiež sčítajú.

Riešenie: Elektronická kniha jázd je základnou súčasťou nášho systému. Pre každý vozidlo sa vypĺňa automaticky a jej výpis je akceptovaný finančnými úradmi. Papierovú knihu jázd môžete pustiť z hlavy.

Kniha jízd sk


Chcete sa na niečo opýtať?
Alebo zadarmo otestovať naše riešenie?

Nechajte nám na seba kontakt, ozveme sa vám.