Tipy a skúsenosti 26. 11. 2021

Zima prichádza - ste pripravený? Ako správne pripraviť Váš vozový park na zimné podmienky

Zima je za rohom, možno ste pripravený Vy, ale je pripravený aj Váš vozový park? Cesty pokryté ľadom či snehom zhoršujú jazdné vlastnosti vozidiel a toto obdobie je pre mnohých vodičov stresujúce. Rovnako ako pre vodičov, aj pre autá je jazda v takomto nepriaznivom období náročná.

O to viac je nutné starať sa o Váš vozový park najlepšie ako je to možné. Predbežné plánovanie a správne vybavenie vozidla udrží Vašich vodičov a Vaše vozidlá v bezpečí za akýchkoľvek podmienok.

Máme pre Vás pár tipov, ako udržať Vaše vozidlá v perfektnej kondícii. 


Vyhnite sa voľnobehu prevodovky

V zimnom období klesá efektívne využitie paliva až o 12 %. Je to spôsobené hlavne vďaka tzv. rannému štartu. Určite to veľmi dobre poznáte, ráno sadnete do zamrznutého auta, naštartujete a zohrievate sa, a až keď ste zohratí, začnete odhadzovať sneh zo strechy. 

Moderné autá sa najlepšie zohrejú rýchlejšie v momente, keď sa dá vozidlo do pohybu. Preto sa snažte nechať bežať motor na voľnobeh iba na nevyhnutnú dobu. Skontrolujte kvapalinu v ostrekovačoch

Správna viditeľnosť cez čelné sklo je samozrejmosťou každého vodiča. Predtým než začnú silné mrazy sa uistite, že máte úplne minutú letnú zmes v ostrekovačoch. 

Ak ste náhodou zabudli a nemrznúca zmes Vám zamrzne. 


Skontrolujte si tlak v pneumatikách 

Každý pokles teploty znamená pokles tlaku pneumatík. Znížený tlak v pneumatikách nie len, že zhoršuje ovládanie vozidla, ale aj zvyšuje spotrebu a zrýchľuje opotrebenie pneumatík, čo sa odzrkadlí na zvýšených nákladoch.Dbajte na preventívnu údržbu

Preventívna udržba je zásadná, pre haldké fungovanie vozidiel počas celej sezóny. Na pomoc s údržbou vozidiel Vám pomôže náš systém GPS Dozor, pomocou ktorého na prehľadnej obrazovke uvidíte, kedy ktoré auto potrebuje údržbu a nemusíte si robiť neprehľadné zápisy servisov. 


Pred zimou skontrolujte exteriér auta

Pred začiatkom zimy sa zamerajte na dôkladné umytie auta a zvážte použitie vosku, ktorý chráni lak pred soľou, ktorá sa používa na posyp ciest. 


Chráňte Vaše brzdy

Vaše brzdy by mali byť vo výbornom stave bez ohľadu na ročné obdobie. V zime to však platí dvojnásobne. Kontrola bŕzd je dôležitá, preto skontrolujte či nie sú poškodené, či sú správne nastavené a podobne. 


Ak jazdíte v naozaj chladných oblastiach, vytvorte si záchranný balík

Záchranný balík by mal obsahovať: 

- Rozmrazovač zámkov - výborná pomôcka, ktorá Vám pomôže dostať sa do auta, v prípade, že Vám zamrzli aj zámky

- Svietiace výstražné trojuholníky - v prípade snehovej búrky alebo mrazivej hmly je táto pomôcka môže zachrániť životy 

- Viacúčelový nástroj na rýchlu opravu

- Dostatok balenej vody - pre prípad uviaznutia v snehovom záveji

- Lekárnička

- Štartovacie káble 

- Baterka spolu s batériami navyše

- Nabíjačka na telefón s prípojkou do auta

- Prikrývky a ohrievače na nohy

- Skladacia lopata 

- Snehové reťaze  

Chcete sa na niečo opýtať?
Alebo zadarmo otestovať naše riešenie?

Nechajte nám na seba kontakt, ozveme sa vám.