Tipy a skúsenosti 12. 10. 2020

Klasická GPS rušička si s lokátorom GPS Dozor neporadí

Naše lokátory si s GPS rušičkou poradia. Pracujú totiž hneď s niekoľkými systémami satelitnej navigácie súčasne. To isté platí aj o rušičke mobilného signálu. Pokiaľ bude chcieť niekto neoprávnene použiť služobné vozidlo, dozviete sa to.


GPS rušičky sú dnes bežný artikel

Rušičku GPS signálu (predáva sa aj pod názvom GPS jammer) dnes zaobstaráte pomerne ľahko a lacno. Ceny sa pohybujú okolo 50€.

Ide o drobné zariadenia veľkosti USB kľúča. Napájajú sa cez USB port alebo (vo verzii priamo určené pre automobily) pomocou zapaľovača v aute.

Tieto zariadenia väčšinou nie sú schválené pre používanie na našom území, ale na tom ich používateľom asi príliš nezáleží ... A predajcom to tiež zdá sa nevadí. Dokonca pri predaji uvádzajú, že sa ich tovar hodí do služobných vozidiel - pre ľudí, ktorí sa chcú stať pre zamestnávateľov neviditeľnými.
Rušičky rušia len GPS signál

Vyššie spomenuté rušičky narušujú rádiové frekvencie, na ktorých operuje globálny navigačný systém GPS. To je samozrejme pre obyčajný GPS lokátor veľký problém, pretože nemôže zaznamenať žiadne údaje o polohe - pokiaľ však nevie zachytiť signály iných, konkurenčných navigačných systémov!

A to je prípad lokátorov GPS Dozor. "Dokáže" nielen GPS, ale aj európske Galileo a ruský Glonass. A tiež možno menej známe, ale spoľahlivé siete Beidou, SBAS a ďalšie.

Ak sa vás teda pokúsi nepoctivý vodič obísť pomocou lacnej rušičky, nedopadne to pre neho najlepšie. Stále budete mať presné údaje o tom, kde sa vozidlo pohybovalo.GSM rušička mobilného signálu? Pre GPS Dozor to nie je súper

A čo taká GSM rušička? Tá dokáže zastaviť príjem mobilného signálu, ktorý slúži lokátorom k zasielaniu polohy vozidla.

Takúto situáciu ale vedia naše lokátory zvládnuť. Aj keď sú mimo signál (a nemusí ísť hneď o rušičku, ale jednoducho je len územie zle pokryté mobilným operátorom), polohu zaznamenávajú. Keď sa sieť znova nahodí, odošlú všetky dáta naraz.

Takže ani s GSM rušičkou si na vás nikto nepríde. Údaje o pohybe vozidla sa nikam nestratia. Skôr či neskôr sa objavia v knihe jázd.

Chcete sa na niečo opýtať?
Alebo zadarmo otestovať naše riešenie?

Nechajte nám na seba kontakt, ozveme sa vám.