Tipy a skúsenosti 10. 07. 2019

Dáta priamo z motora. Napojenie GPS lokátora na CAN zbernicu vozidla prináša najpresnejšie meranie

Systémy pre sledovanie vozidiel dokážu celkom presne odhadnúť spotrebu vozidla alebo štýl jazdy jeho vodiča. Avšak po priamom prepojení s palubným počítačom získavate dáta na úplne novej úrovni.


Aj auto má palubný počítač

Moderné vozidlá sú riadené počítačom, to už vie asi každý. Riadiaca jednotka sa stará o to, aby motor šliapal a všetky systémy fungovali.

K tomuto srdcu automobilu sa ale dá tiež pripojiť. Pomocou rozhrania nazvaného CAN (controller area network) sa dajú odčítať rôzne metriky, s ktorými riadiaci mozog vozidla operuje.Brána k informáciám

Pripojenie k rozhraniu CAN dokážu zariadiť aj niektoré modely GPS lokátorov. Dodajú tak k GPS lokalizácii ešte ďalšiu dimenziu, kedy vám môžu posielať všetky možné údaje. Že nejde o samoúčelnú záležitosť, vás azda presvedčia nasledujúce príklady využitia.


Spotreba takmer na mililitre

Pre majiteľov a správcov vozových parkov je asi najzaujímavejšie možnosť merať spotrebu s úplnou presnosťou. Neskreslené údaje o skutočne spotrebovanom objeme pohonných hmôt sú jasným signálom, ukazujúcim napríklad na zamestnancov, ktorí si radi trochu benzínu alebo nafty "odlejú" bokom. Účet samozrejme platí zamestnávateľ.

Mieru spotreby možno spojiť s údajmi o tom, kto zrovna vozidlo šoféroval. Táto informácia neslúži len v prípade krádeží paliva, ale môže odhaliť aj mieru hospodárnosti jazdy jednotlivých zamestnancovDáta z tachometra bez opisovania

Priame napojenie na tachometer vozidlá prináša presné a aktuálne údaje o prejdenej vzdialenosti. Čísla sa hodia aj do automaticky vyplňovanej knihy jázd, kedy odpadá otravné papierovanie.Ďalšie údaje o prevádzke prezradia mnohé

Systém pre sledovanie vozidiel dokáže z palubného počítača zhromaždiť celú škálu ďalších údajov. Zaznamená každé zošliapnutie plynového pedála, priebežne meria otáčky motora alebo napríklad teplotu chladiacej kvapaliny.

V systéme GPS Dozor sa všetky tieto čiastkové údaje ukazujú v prehľadných grafoch, z ktorých ich možno potom ľahko vyčítať, akým štýlom jazdia jednotliví vodiči. Agresívna jazda, túrovanie motora a bezohľadné správanie k služobným vozidlám sú tu vidieť ako na dlani. Aj to môže slúžiť ako podklad napríklad finančné hodnotenie vodičov.


Chcete sa na niečo opýtať?
Alebo zadarmo otestovať naše riešenie?

Nechajte nám na seba kontakt, ozveme sa vám.