Tipy a skúsenosti 06. 10. 2021

Porovnanie reálnej a papierovej spotreby pohonných hmôt odhalí, kde vám odtekajú peniaze

Pri pohľade na podnikové výdavky na pohonné hmoty sa vám môže zdať, že tu niečo nesedí. Ak je prevádzka firemných vozidiel na hranici vašich možností, možno máte v práci škodcu. Krádeže pohonných hmôt sú vo firmách, žiaľ, pomerne časté. Ako ich odhaliť a ako usvedčiť konkrétneho vinníka?


Ako vám z firmy odchádzajú pohonné hmoty? Zlodeji majú jednoduchý trik.

Krádeže paliva sú vlastne jednoduché. Zamestnanec príde natankovať do svojho služobného auta na čerpaciu stanicu, ale po natankovaní ešte naplní jeden alebo dva kanistre, ktoré si priniesol v kufri auta. Tie si vezme domov.

Obzvlášť otrlí jedinci kradnú palivo tak, že za služobným autom ide na čerpaciu stanicu ešte aj manželka v rodinnom aute. Jedným tankovaním sa natankuje ako firemné, tak aj súkromné vozidlo.
Ako prísť na to, že vás okrádajú?

Zistiť krádež paliva nie je úplne jednoduché. Môžete mať pocit, že niečo nie je v poriadku, ale ak je zlodej šikovný, nemusíte ho po dlhú dobu vôbec odhaliť. A dokázať krádež je ešte ťažšie, ak nechcete tajne monitorovať všetky firemné autá počas tankovania...

Existuje však jeden jednoduchý a absolútne dôkazný spôsob. Využíva presné meranie spotreby paliva vozidla a porovnáva ju s údajmi o tankovaní.


Porovnanie reálnej a údajnej spotreby pohonných hmôt

Riešenie pre sledovanie vozidiel GPS Dozor ponúka aj funkciu monitorovania spotreby vozidla. Vďaka prepojeniu GPS lokátora so zbernicou vozidla CAN (t. j. s palubným počítačom) systém dokáže nielen čítať údaje o skutočnej spotrebe, ale ich aj rovno odosielať a zálohovať na náš server.

To znamená, že máte vždy k dispozícii aktuálne údaje o prevádzke vášho vozidla, a teda aj o jeho spotrebe. To však nie je všetko, systém GPS Dozor ukladá aj údaje o tankovaní, a to buď priamo z tankovacích kariet, alebo pomocou manuálne zadaných údajov z účteniek. Na ich základe potom odhadne údajnú spotrebu vozidla.Nezrovnalosť vám systém ohlási automaticky

Systém sledovania vozidiel GPS Dozor na základe vyššie uvedených údajov automaticky porovnáva reálnu a deklarovanú spotrebu pohonných hmôt. Ak je rozdiel príliš veľký, zobrazí sa vám upozornenie v detaile vozidla. Systém naviac umožňuje automatické generovanie reportu do emailu, v ktorom uvidíte každú nezrovnalosť.


Príklad odhaleného podvodu

Juraj si chce privyrobiť a pri tankovaní služobného auta natankuje aj niečo pre seba. Na účtenke je síce uvedené, že bolo natankovaných 60 litrov nafty, ale v nádrži auta zmizne len 40 litrov, pretože zvyšných 20 litrov si Juraj odvezie domov v kanistri.

Systém sledovania vozidla preto zaznamenáva natankovanie 60 litrov paliva a podľa toho vypočítava údajnú spotrebu. Zaznamenáva však aj skutočnú spotrebu, ktorú získava priamo z dátovej zbernice vozidla.

Po určitom čase sa ukáže, že deklarovaná spotreba výrazne prevyšuje skutočnú, napríklad podľa dokladu o tankovaní by malo vozidlo spotrebovať 10 l/100 km, ale zbernica CAN uvádza skutočnú spotrebu 6 l/100 km.

Systém vyhodnotí túto nezrovnalosť ako podozrivú a odošle oznámenie majiteľovi podniku. A Juraj má problém...


Chcete sa na niečo opýtať?
Alebo zadarmo otestovať naše riešenie?

Nechajte nám na seba kontakt, ozveme sa vám.