Tipy a skúsenosti 05. 04. 2019

5 najžiadanejších funkcií monitoringu vozidiel

Čo si od satelitného sledovania vozidiel sľubujú užívatelia? Často je to niečo iné, než ponúkajú predajcovia týchto aplikácií. Vybrali sme 5 funkcií, ktoré ľudia používajú najčastejšie.

Dodávatelia systémov pre satelitný monitoring vozidiel sa väčšinou predbiehajú v počte funkcií, prehľadov a tabuliek. Lenže niekedy je toho až príliš. Užívateľom môže byť pretlak obrazoviek, prehľadov a grafov na obtiaž.

Chybou niektorých sledovacích systémov je skutočnosť, že na začiatku ich vývoja nestála otázka: čo od takého systému očakáva zákazník? My sme si takúto otázku položili. A preto vám teraz prinášame odpovede.


Čo má mať dobrý systém pre sledovanie vozidiel podľa užívateľov?


1. Aktuálny prehľad vozidiel

Toto je úplný základ. Ak ste si do firmy zaobstarali systém využívajúci GPS sledovanie, potom samozrejme očakávate, že jedným kliknutím zistíte aktuálne informácie o vozidle.

Konkrétne budete chcieť vedieť:

  • - kde vozidlo je (na prehľadnej online mape)
  • - v akom je stave (jazdí, stojí)
  • - kto ho šoféruje
  • - akú trasu doteraz ušlo a kadiaľ išlo
  • - kedy dorazí do cieľa (alebo k bodu, ktorý možno označiť na mape)

Dnešná GPS technológia všetky tieto informácie pozná a mala by vám ich teda odovzdať v prehľadnej forme s časovým oneskorením behom niekoľkých sekúnd. Ak to váš systém nezvláda, vymeňte ho.


2. História pohybu vozidla

Firemné vozidlá musia mať knihu jázd. Vyplňovať ju ručne ale nie je žiadna zábava. Skutočnosť, že systém pre sledovanie vozidiel vie knihu jázd vytvárať automaticky, býva jedným z hlavných dôvodov pre jeho obstaranie.

Systém na rozdiel od vodičov nezabúda vyplňovať každú jazdu a nerobí chyby. Ak navyše vie dáta o histórii prevádzky vozidiel ukladať a exportovať vo formáte, v akom ich akceptujú úrady, je vyhrané.

Ale záznamy o prevádzke sa dajú v praxi využívať oveľa širšie: k dispozícii sú dáta o tom, kde presne sa auto pohybovalo a kedy. Ukladajú sa údaje o spotrebe, je možné rozlišovať služobné a súkromné jazdy.

Ľudia, ktorí majú na starosti správu vozového parku, potom často využívajú reporty a štatistické súhrny, ktoré je možné exportovať napríklad do Excelu a ďalej s nimi pracovať.3. Dáta z palubného počítača vozidla (CAN)

Prístup k dátam z palubných počítačov vozidiel sa na prvý pohľad zdá byť pomerne špecifickou požiadavkou. Napriek tomu aj túto možnosť zákazníci od svojho systému pre monitoring vozidiel vyžadujú.

Dôvod je pochopiteľný. Pokiaľ už firma investuje do sledovania vozidiel, neznamená prepojenie s palubným počítačom (teda CAN zbernicou vozidla) zásadné navýšenie obstarávacej ceny. A informácie, ktoré táto funkcia poskytne, so sebou prinášajú skutočnú pridanú hodnotu.

Systém z vozidla dostane prakticky všetky dáta o prevádzke: presné čísla o spotrebe, stavu paliva v nádrži, aktuálnej rýchlosti, tachometra, otáčkach. Zaznamená sa každé zošliapnutie plynového pedálu aj teplota chladiacej kvapaliny.

Z takých dát dokáže šikovný správca vozového parku získať naozaj veľa dôležitých poznatkov - a zistí, kto autá týra a kto sa k nim chová zodpovedne. Pokročilejšie systémy potom tieto čísla prevedú aj do zrozumiteľných grafov.

Jedným z týchto systému je aj GPS Dozor, v ktorom nájdete prehľadné grafy ku všetkým týmto ukazovateľom.


4. Informácie o vodičoch

Dobre nastavený systém pre sledovanie vozidiel vám umožní pracovať aj s informáciami o jednotlivých vodičoch.To sa hodí hlavne u firiem, kde sa za volantom áut strieda viac ľudí. Pri takýchto zákazníkoch ide o veľmi využívanú funkciu.

Zamestnávateľ tak má po ruke nielen informácie o prevádzke vozidiel, ale aj o správaní zamestnancov, ktorí autá riadia. Systém prezradí, kto jazdí štýlom brzda-plyn, komu sa záhadne stráca palivo, komu trvá daná úloha podozrivo dlho.

Technológia identifikácia vodičov vie využiť existujúce zamestnanecké kartičky (s RFID čipom). Pre kamióny je to ešte jednoduchšie, vodič sa identifikuje cez tachograf pomocou medzinárodnej karty profesionálneho vodiča.5. Evidencia tankovania a stráženie spotreby

Posledná menovaná funkcia patrí k tým, ktorú zákazníci využívajú čo najčastejšie. Pri hľadaní úspor a zvyšovaní efektivity je znižovanie spotreby vozidiel jednou z tých najvýhodnejších.

Aplikácia pre sledovanie vozidiel dokáže odhaliť dva spôsoby, akými firma prichádza o pohonné hmoty: krádeže a nehospodárna jazda. Krádeže sa prezradia vďaka rozdielom medzi údajmi z účteniek za tankovanie (vložených či importovaných do systému) a reálnou spotrebou vozidla (odpočítanú z CAN vozidla). Nešetrnú jazdu potom aplikácia zistí vďaka dátam o akcelerácií a brzdení.

Ale aj v prípade, že sú všetci zamestnanci poctiví, sa evidencia spotreby hodí. Systém totiž integruje informácie z tankovacích kariet a zjednodušuje tak administratívu.

Chcete sa na niečo opýtať?
Alebo zadarmo otestovať naše riešenie?

Nechajte nám na seba kontakt, ozveme sa vám.