Blogy z ciest 20. 03. 2018

Okolo sveta na Žiguli, po takmer desiatich mesiacoch opäť na štarte v Čestice

Na konci januára sa zo svojej výpravy vrátili Filip Vogel a Petr Javůrek, dvaja dobrodruhovia, ktorý sa vydali na cestu okolo celého sveta na modrom žigulíku z roku 1975. Prečítajte si, aké jedinečné zážitky na nich počas dlhého putovania čakali.

Hneď v prvých dňoch nás prekvapil sneh a zima.


"Po takmer desiatich mesiacoch sme opäť dorazili na štart našej expedície okolo sveta Žigulíkom do Čestic. Cestou cez 4 svetadiely, Európu, Áziu, Severnú a Južnú Ameriku, sme s maximálnou cestovnou rýchlosťou 80 kilometrov za hodinu najazdili 56500 kilometrov s priemernou spotrebou 9 litrov na 100 kilometrov.

Kedysi obávaný tunel smrti v Tádžikistánu. Jazda je dnes už nuda, tunel je opravený a relatívne bezpečný.

  • Bola jar, sneh sa topil a potôčiky boli rozvodnené. Ale aj tak nás nezastavili.


  • Navštívili sme 30 krajín sveta a spoznali sme pohostinnosť mnohých ľudí po celom svete. V Kirgizstáne pre nás zabili kohúta a urobili slávnostnú večeru a napríklad v Čile sme boli pozvaní do výrobne syrov. V Rusku sme zažívali najväčšiu popularitu, pretože sme cestovali 42 rokov starým ruským autom. To bolo pre všetkých nepredstaviteľné a všetci nás varovali, že čoskoro sa auto pokazí a my niekde umrieme. Našťastie sme to prežili.

Servisná pauza v typickom brezovom háji.


Nákladka do kontajneru v prístave vo Vladivostoku.


So žigulíkom sme prešli extrémne nadmorské výšky. V Pamíre a v Andách sme stúpali do výšok okolo 4500 metrov nad morom. Vyššia teplota a málo kyslíku vo vzduchu bola pre žigulíka takmer smrteľná kombinácia. Občas sa stalo, že sa zastavil a my sme museli čakať, než si oddýchne a my budeme môcť pokračovať. Neraz sa takto zastavil na rušnej križovatke uprostred mesta. Prakticky nás trápili dve veci. Bola to palivová pumpa v kombinácii s teplým benzínom a prehrievanie motora. Na zlých cestách sa tiež zlomili obe zadné pružiny, ľahko sa nám rozhodila geometria podvozku a veľa ďalších drobností. Postretli nás dve dopravné nehody. Prvá bola v Mexiku a druhá v Ekvádore. V Mexiku to odniesol ľavý blatník a v Ekvádore pravý blatník, tak aby bolo auto symetrické.

Najnižšie a najteplejšie miesto našej cesty bolo Údolie smrti v Kalifornii.


Nedodržanie minimálnej rýchlosti na diaľnici v Novom Mexiku.


Naša cesta bola veľké dobrodružstvo, stretli sme veľa ľudí a zažili sme veľa dobrých i horších zážitkov. Pred cestou sme mali obavy z ponorkovej choroby, ale nakoniec žiadna neprišla a my sme si cestu užili. Teraz keď už spíme v posteli, jeme v suchu a v teple domova, tak už premýšľame nad ďalšími cestami. "

Tulum - historické mesto na brehu Karibského mora.


Pamätník Dakaru, ktorý sa tu jazdí. My sme však dorazili neskoro.

Chcete sa na niečo opýtať?
Alebo zadarmo otestovať naše riešenie?

Nechajte nám na seba kontakt, ozveme sa vám.