Blogy z ciest 09. 05. 2017

Kajakom okolo Európy

Na jar roku 2015 vyplávam z Prahy. Smer mám na juh a 20 000 km pred sebou.


Keď proti prúdu Vltavy upádlujem 160km, vyťahujem kajak z vody a pokladám ho na malý vozíček. Čaká ma desaťdenný pochod, behom ktorého pretlačím vozíček a kajak vrátane všetkého vybavenia cez Šumavu. Zážitok je to krásny a po viac ako 100 km, ukladám svoj kajak opäť na vodu v Linzi.


Na ceste do Čierneho mora, ma čaká vyše 2000 km rieky Dunaj. Už v Rakúsku sa jedná o veľtok. Takmer dva mesiace plávem na východ. Postupne prekonávam priehrady a nechávam ďaleko za sebou štáty ako Rakúsko, Slovensko, Maďarsko, Srbsko aj Bulharsko, aby som v Rumunsku zbadal more.


Ak môžem svoju cestu okolo Európy rozdeliť do etáp, tak sú to etapy po riekach, alebo etapa pešia. Tu sa celkom isto pre mňa začína etapa, ktorá by sa mohla nazvať slaná, alebo taktiež morská. Pozdĺž pobrežia Čierneho mora smerujem opäť na juh. Kilometrové piesočné pláže ma sprevádzajú na mnohých miestach, rovnako ako delfíni. Postupne preplávam Rumunskom a Bulharskom. Začiatkom leta sa ocitám v Istanbule. Pár týždňov s miestnymi úradmi hľadáme cestu, ako budem môcť oficiálne pokračovať vo svojej ceste skrz Turecko. Nakoniec sa rozhodnem pokračovať napred aj bez povolenia úradov.


Z Istanbulu kopírujem najprv európske pobrežie Turecka a tesne pred vyplávaním do stredozemého mora pádlujem do Ázie. Vďaka tomu, môžem pokračovať ešte niekoľko stoviek kilometrov viac na juh a priblížiť sa ku Gréckym ostrovom. Na nich sa ocitám už koncom leta. Postupne sa cez ostrovy dostávam až na ostrov menom Amorgos. V momente, keď tento ostrov zbadám, oslovuje ma. Rozhodnem sa ho dôkladne preskúmať a stráviť tu jeseň. 


Na ostrove nájdem mnoho nových priateľov a aj ostrov samotný mi prirastá k srdcu. Niekoľko pokusov o prepádlovanie na jeden z ďalších ostrovov končí nezdarom a nastupujúca zima znemožňuje ďalší postup na sever. Už začiatkom marca roku 2016 sa more opäť ukľudňuje a ja po nevyhnutných opravách kajaku môžem pokračovať vpred.


Cez mnoho gréckych ostrovov sa dostávam až k Aténam a ku Korintskému prieplavu. Ten sa mi darí vďaka dohode s obsluhou preplávať zadarmo a to aj cez to, že sa jedná o jeden z najdrahších kanálov na svete. Korintským zálivom potom pokračujem ďalej na západ. Silnejúca jar prináša nestabilné počasie a častý protivietor. Pravdaže aj v týchto podmienkach sa mi darí napredovať a na konci jari sa zastavujem na Korfu.


Po pár týždňoch odpočinku a prieskume ostrovu sa vydávam ďalej na sever do Albánska. Pobrežie Albánska mi ukázalo naozaj unikátny pohľad na prírodu. Vysoké hory padajúce priamo do mora a pohostinnosť ľudí ma sprevádzala celým Albánskom. V Čiernej hore ma naopak privítala polícia svojou nepohostinnosťou. Aj vďaka tomu som sa touto krajinou, aj cez jej krásu snažil prepádlovať čo najrýchlejšie do Chorvátska. Začiatkom leta sa teda ocitám v Chorvátsku a preto, že som už rok na mori, neodolávam možnosti si tu vyskúšať jachting.


Takmer celé leto cestujem po Chorvátskych ostrovoch, venujem sa potápaniu a zdokonaľujem si svoje jachtárske schopnosti. Každá časť cesty ma niečo naučila, alebo mi niečo priniesla. Tak tomu bolo aj v Chorvátsku. Nielen, že z Chorvátska na sever už nepádlujem sám, ale tiež som sa stal držiteľom medzinárodného kapitánskeho preukazu. Behom plavby Slovinskom sa definitívne lúčim s problematikou prekračovania štátnych hraníc mimo území EÚ. Môžem ale povedať, že som sa vždy vyhol zatknutiu a všetko dobre dopadlo. To aj napriek faktu, že som sa na území niekoľkých štátov pohyboval desiatky dní nelegálne a to nie vždy chcene.


V severnom Taliansku ma už rýchlo doháňa zima a ja doslova aj s kajakom zamŕzam tesne pred Benátkami. Prelom rokov 2016/2017 tak venujem skôr písaniu a zdieľaniu mojej cesty. Pozitívne na tom je, že akonáhle sa začne znova otepľovať, mám pred sebou niekoľko tisíc kilometrov na juh.


Som rád, že vďaka GPS dozoru môžete moju cestu sledovať aj v roku 2017-


Na záver vás chcem pozvať k môjmu novému projektu a tým je moja kniha. Ak máte chuť sa dozvedieť viac o mojej ceste, neváhajte navštíviť môj web na  www.kayakaroundeurope.com a ak vás zaujíma kniha, vyplňte svoju e-mailovú adresu v ľavom spodnom rohu môjho webu a dozviete sa o nej viac.


Jiří Oliva

Chcete sa na niečo opýtať?
Alebo zadarmo otestovať naše riešenie?

Nechajte nám na seba kontakt, ozveme sa vám.