Blogy z ciest 20. 08. 2014

Cesta okolo sveta na Jawe 350

Sledujte s nami cestu okolo sveta na motorkách Jawa 350. Stali sme sa partnermi cesty štyroch dobrodruhov, ktorí chcú obísť zemeguľu pozdĺž 50.rovnobežky a vďaka systému sledovania GPS Dozor môžete byť pri tom.

Nápad obísť zemeguľu na Jawe 350 vznikol približne pred dvoma rokmi. Po prvom testovacom dobrodružstve, ktoré chalani podnikli po Albánsku sa ukázalo, že bude nevyhnutné zjednotiť typ motoriek kvôli jednoduchším opravám v priebehu cesty. Chalani sa nakoniec rozhodli pre Jawy 350.

 

Základnú zostavu predstavujú Honza Škvor a Radek Hasal, tí absolvujú celú trasu. Prvú polovicu cesty po Ázii pôjdu ešte s Martinom "Zajacom" Kramlom a po príchode do Vladivostoku sa Martin vráti späť do ČR a zastúpi ho Zuzka, ktorá pôjde cez celé Spojené štáty.

GPS lokátor alebo GPS tracker

Po dlhšom testovaní sme zistili, že to s voľbou GPS lokátora nebude tak jednoduché. Najprv sme vybrali GPS lokátor Plus, ktorý je spoľahlivý a bežne sa používa na sledovanie rôznych dopravných prostriedkov vrátane motoriek. Po 14 dňoch testovania sme však zistili, že JAWA 350 nie je len tak hocijaký stroj. Kolísanie napätia, ktoré na Jawe 350 vzniká, GPS lokátoru  rozhodne neprospievalo  v Čechách a tobôž nie na ceste okolo sveta.

Nakoniec sme pristúpili k elegantnému riešeniu a zvolili GPS Dozor Tracker. Jednotka, ktorá má mnoho využitií od sledovania osôb až po sledovanie balíkov a rôznych riešení presne na mieru sa na motorku JAWA 350 hodí dokonale. Obsahuje integrovanú batériu, ktorá tak pohltí akékoľvek kolísanie napätia a z motorky je len dobíjaná.

Vzorkovanie a rozdelenie jázd

Aby všetko fungovalo tak ako má, museli sme vyriešiť vzorkovanie a rozdeľovanie jednotlivých jázd. Pri trackeri nie je možné používať bežnú metódu rozlišovania jázd podľa polohy kľúča, takže sme museli nájsť iné riešenie. Nakoniec sú jazdy zaznamenané podľa pohybového senzora v trackeri a vzorkovanie je nastavené len podľa časového intervalu a to  raz za 30 s.

Tracker má Honza upevnený na svojej JAWE 350 medzi riadidlami chránený ochranným štítom. Aj napriek svojej vodeodolnosti  je tracker zabalený v nepremokavom obale tak, aby bol dokonale chránený pred dažďom, bahnom a pieskom, ktoré sa dajú na ceste očakávať.

Cesta je naplánovaná na máj až október 2014. Či všetko dopadne podľa plánu sa ešte len uvidí.

Štart cesty okolo sveta na JAWE 350 prebehol  3. 5. 2014 v Prahe. Sledujte cestu s nami!

Chcete sa na niečo opýtať?
Alebo zadarmo otestovať naše riešenie?

Nechajte nám na seba kontakt, ozveme sa vám.